Jesteś tutaj: Strona główna / Wystawa „Z nurtem Wisłoki” otwarta

Data powstania: 2017-10-10 07:54
Data modyfikacji: 2017-10-10 08:33
Wytworzył: Damian Małek

Przez najbliższe dwa tygodnie w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Chorzelowie podziwiać można pracę artystów Klubu Środowisk Twórczych działającego przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej.

Wernisaż podczas którego zaprezentowano ponad 30 prac był pokłosiem pleneru jaki odbył się w miesiącu czerwcu na terenie Gminy Mielec w ramach III Przeglądu Kultury Mieleckiej. Poprzednie edycje gościły w mieście Mielcu oraz Gminie Przecław. - Wszystkim artystom serdecznie dziękuję, że tworzycie dla nas. Te prace są  niejako obrazem naszych miejscowości, miejsc w których przebywamy i te plenery, które uwieczniliście będą służyć potomnym. Te dzieła są naprawde piękne i zasługują na to aby je eksponować i żeby wszyscy mogli je podziwiać. Jeszcze raz dziękuję za wasza ciężką ale jakże piękną prace – powiedział w trakcie wernisażu Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.

Artyści w swojej twórczości nie ograniczyli się tylko do malarstwa. Na wystawie można zobaczyć również fotografie, haft płaski oraz rzeźbę. Jury w składzie: Marta Załucka, Marcin Myśliwiec, Roman Trojnacki, Jadwiga Klaus postanowiło przyznać nagrody w kategorii malarstwa dla  Janiny Śmist za obraz „Bagna Chorzelowskie”, w kategorii rzeźby dla Wiesławy Weroniki-Górak za „Anioły z Podleszan”, w dziedzinie fotografii dla Józefy Krzak. Wybór był bardzo trudny w związku z czym postanowiono przyznać również wyróżnienia, które otrzymali: Danuta Kośla, Stanisław Szęszoł, Zbigniew Wicherski, Rafał Misiąg, Grażyna Pieróg–Kotlarz, Tadeusz Płeszka. – Niejednokrotnie mam okazję być w różnych muzeach i oglądać rzeźby i kompozycje znanych twórców. Dla mnie często to wszystko jest przeładowane. Czasem po prostu ptaszek wystrugany z gałązki, który jest pociągnięty nawet farbą olejną potrafi zrobić większe wrażenie. Jak w poezji czy malarstwie. Czasem mało i prosto znaczy dosadnie i mocno – powiedział Marcin Myśliwiec.

W sumie w III Przeglądzie Kultury Mieleckiej „Z nurtem Wisłoki” wzięło udział 26 artystów. - Chciałem bardzo mocno podkreślić, że pomysł tego przedsięwzięcie, którego trzeci finał obchodzimy na tej pięknej chorzelowskiej ziemi zrodził się w głowach zarówno pani prezes Jadwigi Klaus oraz pani wiceprezes Agnieszki Małek. To ten duet stworzył tą inicjatywę.  Cieszę się, że Wy twórcy, potraficie wydobywać z tej naszej mieleckiej ziemi to co jest w niej najpiękniejsze i potraficie nam to przekazać swoją wyobraźnią, swoją twórczością. Wielki szacunek dla twórców. – podsumował wernisaż Janusz Chojecki, Prezes TMZM.

Autor: Małek Damian

• Wystawa Z nurtem Wisłoki otwarta