21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Zespół Downa jest chorobą genetyczną. Cechuje go szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Osoby dotknięte Zespołem Downa mają charakterystyczny wygląd, odróżniający je od innych ludzi. U noworodków z Zespołem Downa występuje wiotkość mięśni, która powoduje tendencję do otwierania ust i wysuwania języka. Osoby z Zespołem Downa radzą sobie w codziennym życiu, potrzebując jedynie niewielkiej pomocy ze strony opiekuna. W przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności intelektualnej konieczna jest pomoc w każdej dziedzinie, np. myciu się, ubieraniu się, robieniu zakupów czy wypełnianiu formularzy. Osoby z niepełnosprawnościami umysłowymi i fizycznymi wymagają niekiedy opieki przez 24 godziny na dobę.
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Powiatowa Sztafeta Kolorowych Skarpetek jest inicjatywą Stowarzyszenia „Dla Was”, współorganizatorami są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Mielcu. Partnerem tegorocznej edycji została również Gmina Mielec.
Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.