Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu informuje o niekorzystnej sytuacji epizootycznej w zakresie wścieklizny. Na obecną chwilę w kraju potwierdzono wystąpienie 24 ognisk wścieklizny: 20 w województwie lubelskim i 4 w województwie podkarpackim(l ognisko wystąpiło w kwietniu br. w powiecie brzozowskim oraz 3 ogniska we wrześniu i listopadzie br. w powiecie przemyskim).
Wścieklizna to wirusowa, zawsze śmiertelna choroba zakaźna zwierząt, która jest też zoonozą niebezpieczną dla człowieka. Żeby chronić ludzi i zwierzęta podejmowane są wszechstronne działania miedzy innymi akcje doustnych szczepień lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie. Nie mniej ważne w zapobieganiu choroby są też obowiązkowe szczepienia psów powyżej 3 m-ca życia. Szczepiąc swoje zwierzęta domowe przeciwko wściekliźnie chronimy je a także siebie i swoich bliskich. Ważnym elementem warunkującym nasze bezpieczeństwo jest również zachowanie ostrożności w kontaktach ze zwierzętami wolno żyjącymi, zwłaszcza niewykazującymi naturalnego lęku przed człowiekiem, stosujmy zasadę - obserwuj, ale nie dotykaj, nie głaszcz, nie dokarmiaj.
Przypominam, że posiadacze psów mają obowiązek zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. Posiadacz zwierzęcia, który uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny. Taka sama kara grozi w przypadku nieszczepienia kotów, jeżeli na danym obszarze został wprowadzony obowiązek ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń, grzywnę wymierza się w wysokości do 5000 złotych.
Do pobrania: