Jesteś tutaj: Strona główna / Jak zgłaszać różne rodzaje oszustw komputerowych do CERT Polska

Jak zgłaszać różne rodzaje oszustw komputerowych do CERT Polska

Data powstania: 2022-11-14 09:35
Data modyfikacji: 2022-11-14 09:49
Wytworzył: CERT Polska

Znów otrzymaliście SMSa o dopłacie za nieznaną Ci usługę? Na Waszej skrzynce mailowej pojawiła się wiadomość z podejrzanym załącznikiem? A może rzuciła Wam się w oczy podejrzana strona podczas przeglądania serwisów społecznościowych?

Wszystkie te rzeczy możecie zgłosić do naszego zespołu i pomóc nam ochronić innych użytkowników internetu.

Zgłaszanie szkodliwych SMSów

• Wiadomości przekazuj dalej na numer 799 448 084. Zapisz ten numer w telefonie, aby mieć go zawsze pod ręką.
  • Z jednego numeru możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin.
  • Numer służy do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phisingu, fałszywych aplikacji) - nie przyjmujemy zgłoszeń dotyczących usług SMS premium.
  • Przekaż nam całą wiadomość w oryginalnej formie tekstowej - nie wycinaj odnośnika, treści oraz nie przesyłaj jej w formie zdjęć czy zrzutów ekranu.
  • Podany numer służy tylko do przyjmowania SMS-ów - numer do telefonicznego zgłaszania incydentów znajduje się na naszej stronie.

Opłata za wysłanie wiadomości SMS zgodna jest z taryfą operatora.

Zgłaszanie stron internetowych służących do wyłudzeń danych i środków finansowych

• Zgłoszenie możesz wysłać przez formularz zgłoszenia złośliwej domeny na stronie CERT.
  • Wpisz wszystkie strony, które chcesz zgłosić - każdą w osobnej linii.
  • W uzasadnieniu zgłoszenia opisz dlaczego powyższe domeny zostały przez Ciebie uznane za szkodliwe.
  • Formularz ten służy zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji), nie przesyłaj nim np. podjerzanych sklepów internetowych.

Zgłaszanie pozostałych oszustw komputerowych

• Zgłoszenia możesz wysyłać za pomocą formularza na stronie Zgłoś incydent CERT.PL.
  • Wybierz odpowiedni rodzaj podmiotu - jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem internetu będzie to "Osoba fizyczna".
  • Wybierz jaki rodzaj oszustwa chciałbyś zgłosić.
  • Jeśli chcesz zgłosić szkodliwą wiadomość e-mail, pamiętaj o załączeniu wiadomości w formacie .eml lub .msg. Instrukcja jak pobrać wiadomość w takim formacie znajduje się na stronie instrukcji eksportu e-maila CERT.