Szrotówek kasztanowcowiaczek jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych szkodników polskich drzew. Szkodnik ten atakuje przede wszystkim kasztanowca białego, który w Polsce występuje powszechnie w nasadzeniach miejskich, parkach i ogrodach. Może również zaatakować kasztanowca krwistego, czerwonego, żółtego, sporadycznie klona zwyczajnego i jawora.
W warunkach klimatycznych panujących w Polsce zazwyczaj występują trzy pełne pokolenia szrotówka. Wysokie temperatury połączone z suszą sprzyjają szybszemu cyklowi rozwojowemu motyla, który może wytworzyć nawet pięć generacji rocznie. Stadium szkodliwym są gąsienice (larwy), które drążą chodniki wygryzając miękisz wewnątrz liści. W ten sposób powstają żerowiska owada, zwane minami, które osiągają długość od 3 do 4 cm. Na jednym liściu ich liczba może wynieść nawet 200 sztuk. Liście kasztanowców zaatakowane przez szkodnika brązowieją i przedwcześnie opadają. W konsekwencji wiele drzew pozostaje już w sierpniu często w stanie bezlistnym (defoliacja). Drzewa przedwcześnie pozbawione liści zmuszane są do spoczynku, ale warunki pogodowe w okresie jesieni często powodują rozwój pąków śpiących i powtórne kwitnienie kasztanowców. Zjawisko to jest niekorzystne dla drzew i może prowadzić do ich przemarzania w okresie zimowym. Ponadto w roku następnym drzewa te słabiej kwitną i owocują oraz są bardziej podatne na choroby i inne niekorzystne czynniki środowiskowe.
Metody zwalczania i obniżania liczebności szrotówka:
Szrotówek kasztanowcowiaczek jest trudnym szkodnikiem do zwalczenia ze względu na brak środków ochrony roślin zarejestrowanych do jego zwalczania oraz ze względu na jego dużą ekspansywność biologiczną i odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne. Owad w stadium poczwarki zimuje w opadłych liściach. Jedną z metod ograniczających występowanie szkodnika w okresie jesiennym jest grabienie i palenie liści lub ich kompostowanie.
W okresie wiosennym, aby ograniczyć populację szrotówka można zastosować:
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie
Oddział w Mielcu
ul. Wolności 44, 39-300 Mielec
tel./fax 17 586 21 84
o-mielec@piorin.gov.pl
piorin.gov.pl/wiorin/podkarpackie/