Jesteś tutaj: Strona główna / OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI NA TERENIE GMINY MIELEC [FOTO]

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI NA TERENIE GMINY MIELEC [FOTO]

Data powstania: 2015-11-16 11:16
Data modyfikacji: 2015-11-16 11:18

Listopada w Polskie Narodowe Święto Niepodległości, w Chorzelowie odbyły się uroczyści gminne dla uczczenia 97 rocznicy odrodzenia się państwa polskiego.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Miejsca Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny. W uroczystościach udział wzięli m.in.: radni powiatu mieleckiego, przedstawiciele Władz Samorządowych na czele z Wójtem Gminy Mielec Józefem Piątkiem, radni Gminy Mielec

"11 listopada to dzień, w którym oczy nas - Polaków płoną nadzieją i blaskiem, serca biją mocniej, dumnie i wysoko podnosimy nasze czoła, aby uczcić pamięć dnia 11 listopada 1918 r., w którym Rzeczpospolita odzyskała niepodległość. Wspominamy z wdzięcznością i dumą osiągnięcia naszych rodaków. Nawiązujemy do ich dokonań, zamierzeń i nadziei. Pragniemy zachować wierność otrzymanemu dziedzictwu. Chcemy w nieustającym dialogu pokoleń odwoływać się do najlepszych tradycji i najcenniejszych wartości. Niepodległość została okupiona daniną krwi. W tym właśnie dniu składamy hołd wszystkim rodakom z naszego terenu , którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Czcimy ich pamięć. Kultywujemy bliskie im i nam wartości. Niech tradycja łączy się harmonijnie z teraźniejszością i przyszłością. Jest wiele kolorów i odcieni, ale wspólne dla nas wszystkich są biało-czerwone barwy. Cieszmy się, że jesteśmy Polakami. Bądźmy dumni z dziedzictwa kraju, w którym żyjemy. Niechaj Polska dla nas nie będzie tylko słowem pisanym wielką literą, nie tylko domem, w którym mieszkamy, niechaj nie będą to tylko przodkowie, którzy przelewali krew za wolność swoją i naszą, bo Polska to zbiór wartości, o których tak łatwo pisać wiersze, a tak trudno z nimi żyć"

z Przewodniczącym Rady Gminy Mielec Janem Kołodziejem, przedstawiciele samorządów wiejskich, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Zespołów Szkół, dyrektorzy Szkół Podstawowych i Gimnazjów Gminy Mielec wraz z młodzieżą, oddział konny Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im.5 Pułku Strzelców Konnych, pododdział Jednostki Strzeleckiej nr 2093 im. Generała Broni Władysława Sikorskiego, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji społecznych i zakładów pracy, rodziny poległych, Orkiestra Dętaz Dobrynina.

Uroczystości rocznicowe na Miejscu Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Dowódca Uroczystości – rotmistrz Paweł Betlej złożył meldunek Wójtowi Gminy Mielec Józefowi Piątkowi o gotowości oddziału konnego, pocztów sztandarowych i zebranych uczestników do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Po złożeniu meldunku Wójt Gminy oddał hołd sztandarom. Po podniesieniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt, odegrany został hymn państwowy a następnie odbyła się uroczysta zmiana warty. Po tej części uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Mielec Józef Piątek. Po zakończonym wystąpieniu Wójta Gminy Mielec, dowódca uroczystości odczytał Niepodległościowy Apel Pamięci, przywołując bohaterów poległych w latach 1914-1921 oraz bohaterów II wojny światowej – mieszkańców Gminy Mielec , których nazwiska widnieją na pamiątkowych tablicach umieszczonych w kaplicy na Miejscu Pamięci. Po zakończeniu apelu rozległ się salut armatni. W dalszej części uroczystości delegacje Władz Samorządowych, Organizacji Społecznych ,Partii Politycznych, Szkół Podstawowych i Gimnazjów, zakładów pracy, złożyły wiązanki kwiatów. Po komendzie „ Pododdziały – baczność! Do defilady , kierunek w prawo maszerować” poczty sztandarowe, pododdział Jednostki Strzeleckiej oraz oddział konny, przemaszerowali przed władzami samorządowymi i zebraną publicznością oddając honory.

Autor: Cena Jakub

• OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA   NIEPODLEGŁOŚCI NA TERENIE GMINY MIELEC [FOTO]