W dniu 10 maja 2024 r. na terenach zielonych przy Zespole Szkół w Podleszanach odbył się piknik ekologiczny promujący zachowania proekologiczne pod hasłem przewodnim „Ekologicznie z mamą i tatą”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Uczniowie i nauczyciele bardzo zaangażowali się w przygotowanie całej imprezy. Większość uczestników przybyła na nią niskoemisyjnymi bądź bezemisyjnymi środkami transportu takimi jak rower, hulajnoga, deskorolka oraz zupełnie nieoczywistymi jak wózek.
Odbyły się trzy rodzaje działań promujących zachowania proekologiczne. Był wśród nich konkurs wiedzy ekologicznej, w którym uczniowie wykazali się szeroką wiedzą o ekologii i najbliższym środowisku przyrodniczym. Główną nagrodą w konkursie była hulajnoga. Ponadto przygotowane były trzy konkursy plastyczne dla uczniów przedszkola, klas 1-3 oraz klas 4-8 na pojazd Ekologiczny, Eko-zabawkę przygotowaną wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu. Kolejną ciekawą aktywnością były konkurencje sportowe, w których uczniowie pokonywali przeszkody i wykazali się szybkością, zwinnością i umiejętnością współpracy. To działanie miało na celu promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. W ostatniej części programu uczniowie z klas 1-3 przygotowali teatrzyk ekologiczny dla najmłodszych, którego celem przewodnim było ukazanie jak dbać o środowisko i oszczędzać zasoby naturalne naszej planety. Towarzyszyła temu pogadanka jak przyczynić się do tego, by planeta była czysta i zadbana.
Podczas pikniku można było skorzystać jeszcze z kilku atrakcji. Panie ze stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Gromada” z Podleszan zadbały o przygotowanie stoiska ze zdrową żywnością. Były wśród nich warzywa, owoce oraz przygotowane koktajle, które z chęcią były spożywane na kocach i matach piknikowych. To działanie sprzyjało atmosferze integracji całej społeczności szkolnej i stanowiło punkt wyjściowy do pogadanki o zdrowym i racjonalnym odżywianiu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z roślinami ogrodowymi tj. maliny, borówki, agrest. Była to okazja do pogadanek nauczycieli dotyczących naturalnych sposobów oczyszczania powietrza. Słuchacze dowiedzieli się, że drzewa i krzewy zapewniają mechaniczną osłonę przed pyłami zawieszonymi. Cząstki zanieczyszczeń zatrzymują się i osadzają na liściach, gałęziach czy igliwiu, z których spłukuje je później deszcz. Drzewa potrafią skutecznie pochłonąć różnego rodzaju związki. Począwszy od tych najprostszych, jak dwutlenek węgla, po inne substancje, które są emitowane przez różne zanieczyszczenia powstałe na skutek użytkowania przydomowych pieców. Należą do nich przede wszystkim drzewa i krzewy iglaste, a szczególnie sosna oraz jałowiec pospolity, a także lipa, brzoza, wierzba, wszystkie gatunki klonu, robinia akacjowa („akacja”), dąb, dereń, głóg, róża, jarzębina oraz bez (lilak). Były to również nagrody w zabawach i konkursach. Kolejne bardzo ciekawe stoisko, które cieszyło się zainteresowaniem to stoisko z ekologicznymi grami planszowymi. Odbyła się w tym miejscu również pogadanka dotycząca sposobów dbania o środowisko oraz był to doskonały sposób na spędzenie czasu na aktywności i zdobywaniu wiedzy. Wydarzeniu towarzyszyły również inne atrakcje takie jak Zumba dla uczestników prowadzona przez instruktorki z Extreme Fitness w Mielcu, pokaz strażacki dzięki uprzejmości strażaków z OSP w Podleszanach i Rydzowie oraz stoisko przygotowane przez Pasiekę Maciejka z Książnic.
Piknik był doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy ekologicznej oraz do wspaniałej wspólnej zabawy całej społeczności szkolnej. Uczestnicy wykazali się wiedzą na temat recyklingu, segregacji śmieci do odpowiednio oznaczonych pojemników, pojazdów, które są najmniej emisyjne. Zrozumieli, że w podejściu ekologicznym chodzi o zrozumienie zależności człowieka od natury i natury od człowieka, a ekologiczny styl życia ma mnóstwo zalet. Po pierwsze, jest on ogromną szansą dla naszej planety. Nadal możemy zrobić coś, by uratować Ziemię od katastrofy klimatycznej. Po drugie, proekologiczne zachowania mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Dbając o środowisko dbamy o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Stąd zrozumiałe, że powinniśmy starać się prowadzić jak najbardziej ekologiczne życie. Bycie bardziej przyjaznym dla środowiska to wreszcie bycie lepszym dla siebie samych i dla siebie nawzajem. Natura coraz bardziej potrzebuje naszej pomocy. Czas, abyśmy to zrozumieli. Właśnie po to potrzebne są takie i inne działania.