Jesteś tutaj: Strona główna / „Uniwersytet Samorządności” w Gminie Mielec

Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025

25.10.2021
„Uniwersytet Samorządności” w Gminie Mielec

Gmina Mielec zakończyła realizację I etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności” w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021 – 2025.

Celem koncepcji jest stworzenie warunków umożliwiających przeprowadzenia inicjatyw edukacyjnych w ramach koncepcji „Uniwersytetu Samorządności” mającej na celu  wdrażanie działań  ukierunkowanych na wspieranie idei społeczeństwa obywatelskiego na obszarach wiejskich. Głównym jej założeniem  jest stworzenie warunków do przeprowadzenia inicjatyw edukacyjnych takich jak szkolenia, zajęcia, kursy, warsztaty, które stanowiłyby odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnych społeczności w zakresie samorządności.

Celem podejmowanych przez kolejne cztery lata przez Gminę Mielec działań będzie podniesienie poziomu świadomości i aktywności społecznej na obszarach wiejskich powiatu mieleckiego. W kolejnym roku Gmina Mielec będzie informować o możliwości zgłaszania swoich propozycji inicjatyw edukacyjnych, które następnie organizowane będą w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Chorzelowie. Aby można było wykonać organizowane w kolejnych latach inicjatywy, w październiku zrealizowano zadanie pn. Remont budynku Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie w celu dostosowania go do potrzeb realizacji zajęć i warsztatów w ramach koncepcji „Uniwersytet Samorządności”.

Remont wykonano przy pomocy środków z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025. Całkowita wartość zadania to 40 796,86 zł, dofinansowanie wyniosło  15 000,00 zł, a wkład własny 25 796,86 zł.

10.06.2021
Wsparcie finansowe dla Gminy Mielec na realizację I etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności”

Miło nam poinformować, że Gmina Mielec otrzymała wsparcie z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025 na realizację I etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności”.  Nabór wniosków o dofinasowanie został przeprowadzony w dniach od 26 marca do 23 kwietnia 2021 roku. Maksymalne wsparcie mogło wynosić do 50% wartości kosztów inwestycji, lecz nie więcej niż 15 tys. zł. Każdy samorząd mógł ubiegać się o dofinansowanie jednego projektu.

Lista rankingowa została opublikowana 7 czerwca i na jej podstawie 18 gmin, które uzyskały najwyższą ilość punktów otrzyma środki na realizację I etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności”. Gmina Mielec w 2021 roku zrealizuje zadanie pod nazwą: Remont budynku Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie w celu dostosowania go do potrzeb realizacji zajęć i warsztatów w ramach koncepcji „Uniwersytet Samorządności”.

Uniwersytet Samorządności jest koncepcją, która została stworzona w celu umożliwienia przeprowadzania szkoleń, kursów oraz innych aktywności edukacyjnych odpowiadających potrzebom lokalnej społeczności. Realizacja koncepcji „Uniwersytet Samorządności” obejmuje wykonanie dwóch etapów. I etap inwestycyjny jest realizowany w tym roku i jest związany z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury na potrzeby realizacji zakładanych form edukacyjnych. Beneficjenci otrzymają pomoc finansową, którą przeznaczą na ulepszenie obiektu budowlanego, w celu stworzenia odpowiednich możliwości do przeprowadzenia inicjatyw edukacyjnych. Wsparcie może być przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych polegających na drobnym remoncie lub zakupie wyposażenia do już istniejących i funkcjonujących obiektów pełniących funkcje kulturalne, społeczne, czy edukacyjne takich jak: świetlice wiejskie, domy kultury, budynki OSP, itp.

Natomiast II etap (realizowany w latach 2022-2025) polegać będzie na realizacji założeń edukacyjnych z wykorzystaniem przygotowanej infrastruktury.

„Uniwersytet Samorządności” ma pomóc w osiągnięciu celów wśród których należy wymienić: rozwój społeczeństwa obywatelskiego, propagowanie idei samorządności wśród mieszkańców obszarów wiejskich województwa podkarpackiego, realizowanie inicjatyw mających podnieść poziom świadomości prawnej (głównie w zakresie prawa samorządu terytorialnego), przygotowanie przedstawicieli społeczności wiejskich do pełnienia funkcji społecznych (liderzy wiejscy, sołtysi, radni), poprawę komunikacji pomiędzy mieszkańcami obszarów wiejskich i instytucjami publicznymi, zminimalizowanie zjawiska wykluczenia cyfrowego, propagowanie idei zrzeszania się i partycypacji w realizacji zadań własnych gminy (stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi, formuła partnerstwa publiczno-społecznego oraz partnerstwa publiczno-prywatnego), przygotowanie liderów wiejskich oraz organizacji społecznych działających na obszarach wiejskich do tworzenia dokumentów programowych oraz pozyskiwania środków zewnętrznych, zapoznanie społeczności wiejskiej z możliwościami produkcji, rejestracji i promocji produktów lokalnych oraz lokalnego dziedzictwa materialnego, podnoszenie kompetencji i kwalifikacji członków grup i stowarzyszeń np. OSP, prezentację dobrych praktyk, konsolidację i integrację potencjałów na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, propagowanie postaw patriotycznych, tradycyjnych wartości, działania na rzecz rozwoju „Małych Ojczyzn”.

Wartość wsparcia dla Gminy Mielec w ramach I etapu koncepcji to 15.000,00 zł, a planowana wartość remontu to 30.765,66 zł.

• Rozwijamy kompetencje cyfrowe
  • „Pozbądź się smogu w Gminie Mielec (kotły gazowe i ogrzewane biomasą”
  • Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER
  • Dostępność Plus