10 listopada w Szkole Podstawowej w Książnicach odbyła się uroczystość z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród zaproszonych gości obecni byli między innymi: wójt Gminy Mielec pan Józef Piątek, ksiądz proboszcz Józef Baczyński, radna wsi Książnice pani Wanda Mika, pan Eligiusz Hajec i pan Zdzisław Stachura.
Uroczystość 11 listopada kojarzy się z miłością ojczyzny, walką o wolność, jest symbolem wiary i zwycięstwa. Jest to także wspaniała okazja do tego, aby wspomnieć z wdzięcznością o tych, którzy poświęcili dla naszej ojczyzny to, co najcenniejsze – swoje życie. Wśród tych bohaterów był również wywodzący się z Książnic legionista, bohater z czasów I wojny światowej – Jan Hajec, człowiek, dla którego wolność ojczyzny była wartością najwyższą. Podczas akademii pan Eligiusz Hajec i pan Zdzisław Stachura – potomkowie legionisty zapoznali zebranych z jego biografią, przybliżyli wszystkim jego postać.
Por. Jan Hajec (1891-1916) jest jednym z najbardziej znanych żołnierzy legionowych ziemi mieleckiej. Urodzony w Książnicach, syn Jana i Marianny, studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1911 - 1913 pracował w Mielcu jako urzędnik adwokacki. Należał do mieleckiego ”Sokoła”, po czym przeszedł do Polskich Drużyn Strzeleckich, gdzie ukończył kurs podoficerski. Był zastępca komendanta drużyny PDS w Nowym Targu i na jej czele w sierpniu 1914 roku przybył do Krakowa. Służył w 1. pułku piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Wziął udział we wszystkich bitwach legionowych w latach 1914 - 1916, awansując do stopnia porucznika. Poległ 4 lipca 1916 r. w bitwie pod Kostiuchnówką, gdzie dowodził batalionem po śmierci mjra S. Sława – Zwierzyńskiego. „Wybitnie ideowy, waleczny i zasłużony oficer 5 p. p. Legionów”. Pośmiertnie odznaczony został wieloma orderami, w tym Krzyżem Virtuti Militari za wybitne zasługi bojowe.
Uroczystość w Książnicach uświetniły również występy uczniów, którzy przygotowali piękny montaż słowno – muzyczny na temat drogi Polaków do wolności. Chór szkolny pod kierunkiem pana Waldemara Ozgi przepięknie wykonał wiązankę pieśni narodowych i patriotycznych.
Listopad to miesiąc zadumy, warto więc poświęcić parę minut na refleksję i zamyślić się na temat pięknej postawy Jana Hajca. Jest on wzorem życia poświęconego całkowicie dobru wspólnemu naszego narodu, przykładem odwagi i pokory, wierności ideałom, przykładem Polaka, który bezinteresownie i z poświęceniem służył Ojczyźnie, gdy była ona poddawana najcięższym próbom.