Wróćmy wspomnieniami do XVI Podkarpackiego Jarmarku Ludowego „Roztańczony Chorzelów 2024”. W niedzielne popołudnie (16.06) na terenach rekreacyjnych Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie spotkały się zespoły folklorystyczne i kapele ludowe. Tegoroczna edycja wydarzenia, którego partnerem zostało Województwo Podkarpackie zgromadziło blisko 350 artystów reprezentujących w sumie 24 zespoły i kapele ludowe.
„Roztańczony Chorzelów” to święto folkloru, w trakcie którego spotykają się zespoły i kapele ludowe, aby poprzez swoje prezentacje pielęgnować tradycję, bogactwo i różnorodność strojów, tańca i muzyki ludowej. Cykliczne wydarzenie to ochrona tradycji regionu, promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej. To także konfrontacja artystycznych dokonań dziecięcych, młodzieżowych i seniorskich zespołów tańca ludowego oraz kapel ludowych. Wydarzeniu towarzyszą stoiska wystawiennicze tradycyjnego rzemiosła, potraw oraz rękodzieła. Jarmark był też okazją do zaprezentowania się Chorzelowskiej Grupy Wokalnej, która w trakcie obrad komisji artystycznej, zabrała publiczność w podróż po szlagierach muzyki biesiadnej i rozrywkowej.
- Z roku na rok jest po pierwsze coraz więcej zespołów i coraz więcej dobrych zespołów. Najbardziej chyba nas cieszy to, że jest też dużo grup dziecięcych. One wymagają jeszcze dużo pracy, żeby to miało jakiś wyższy poziom, ale ważne jest to, że te dzieci chcą tańczyć. Natomiast u starszych ten poziom jest już wyższy i widzimy coś takiego, że jak są na scenie to się wszyscy bardzo tym cieszą, co oznacza, że folklor żyje – powiedziała w trakcie Jarmarku choreograf i członek jury Nina Wojturska.
Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego otwarcia Jarmarku, którego dokonali Radny Województwa Podkarpackiego Paweł Pazdan, Wójt Gminy Mielec Krzysztof Węgrzyn, dyrektor SOKiS Damian Małek oraz pomysłodawczyni oraz koordynator Jarmarku Bożena Telega-Kuźnik. - Szanowni goście, drodzy mieszkańcy, szanowne kapele i zespoły, które zgromadziły się tutaj. Bardzo serdecznie witam wszystkich, którzy dotarli na tą piękną uroczystość. Życzę, aby te chmury, które się tutaj zebrały szybko się rozstąpiły, żeby ta pieśń i zabawa spowodowała, że pojawią się promyki słońca i uśmiech na każdej twarzy. Mam nadzieję, że wspomnienia z tego wydarzenia na długo pozostaną w waszej pamięci. To piękna impreza, która mam nadzieję będzie trwała przez kolejnego długie lata - zwrócił się do zebranych Wójt.
Prezentacje sceniczne oceniała komisja artystyczna w składzie: choreografowie Nina Wojturska i Alina Kościółek-Rusin oraz muzycy Jacek Ścibor i Krzysztof Uściłowski.
Po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji jury zwracając szczególną uwagę na wierność i oryginalność prezentacji, reżyserię i kompozycję programu, strój, dbałość i sposób noszenia, stylowość i charakter programu, jednolitość stylistyczną w prezentacji scenicznej, poziom wykonawczy, wartości edukacyjne, ogólny wyraz artystyczny w kategorii Zespołów Tanecznych postanowiło przyznać:
I kategoria wiekowa 6–9 lat
Wyróżnienie: Dziecięcy Zespół Tańca „Ziemia Mielecka”, Zespół Pieśni i Tańca „Mini Wielopolanie”
II kategoria wiekowa 10–15 lat
Wyróżnienie: Zespół Pieśni i Tańca „Wrzos”
III kategoria wiekowa 16–19 lat
IV kategoria wiekowa 20 lat i powyżej
Wyróżnienie: Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” – absolwenci, Zespół Pieśni i Tańca „Familia”
W kategorii Kapele Ludowe, które oceniane były według kryteriów obowiązkowego utworu z regionu rzeszowskiego, obowiązkowego utworu wokalnego, właściwego składu instrumentalnego oraz repertuaru zgodnego z prezentowanym regionem, poprawności intonacyjnej i rytmicznej, zgodności z lokalną tradycją wykonawczą, techniki wykonania, doboru i estetyki kostiumów oraz ogólnego wyraz artystyczny jury postanowiło przyznać:
Wyróżnienie: Zespół Ludowy „Podkówka”, Kapela Ludowa „Pogórzanie”, Kapela Ludowa „Grochowiacy”, Kapela Ludowa „Wielopolka”
Nagroda specjalna za wyjątkowe walory głosowe: Kinga Budak
- Człowiek, który nie ma poszanowania dla przeszłości nie jest godzien teraźniejszości. Cieszmy się, że są tacy instruktorzy, że są tacy ludzie, którzy dbają o dobro naszej kultury, ponieważ to nas wyróżnia pośród innych narodów. Cenne jest to, że młodzież, która garnie się do zespołów i kapel ludowych wykonuje to z pasją i dużym oddaniem co przekłada się na ich występy, które przyjmowanie są z wielkim entuzjazmem – powiedział w podsumowaniu członek jury, muzyk Jacek Ścibor.