Jesteś tutaj: Strona główna / Komunikat Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Komunikat Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Data powstania: 2017-03-31 08:55
Data modyfikacji: 2017-03-31 09:01
Wytworzył: Władysława Kasprzak

Informuję o planowanej w dniach 4-13 kwietnia 2017 r. akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych] oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-pląstikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję, że:

• przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;
  • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
  • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
  • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Treść komunikatu Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii