Jesteś tutaj: Strona główna / Konstytucja i Święto Flagi w Gminie Mielec

Konstytucja i Święto Flagi w Gminie Mielec

Data powstania: 2021-05-04 11:53
Data modyfikacji: 2021-05-04 11:58
Wytworzył: Damian Małek - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie

Parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy oraz artyści i pracownicy Ośrodka Kultury Gminy Mielec uczcili 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja,  100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego oraz 17 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z ogłoszonym stanem epidemii, większość wydarzeń miało w dalszym ciągu charakter zdalny.

Bez przemarszu, przemówień okolicznościowych, parady sztandarów i w ograniczonym gronie odbyły się tegoroczne majowe Święta Narodowe. W dniu 3 maja w imieniu mieszkańców, kwiaty i znicze przed Miejscami Pamięci w Książnicach i Chorzelowie złożyli Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, Przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan, Zastępca Wójta Gminy Mielec Tomasz Ortyl, Sołtys Chorzelowa Krzysztof Jachyra. Towarzyszyli im również, Kamil Kagan, składający wiązankę w imieniu Posła na Sejm RP Fryderyka Kapinosa oraz Waldemar Barnaś, Dyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu. Następnie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. – W to wielkie narodowe Święto Konstytucji 3 Maja i Święto  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski gromadzimy się w świątyniach naszej Ojczyzny i poza jej granicami, aby dziękować Bogu za mądrość i ducha odpowiedzialności naszych przodków. Aby dziękować Bogu za dar troskliwej, matczynej opieki, naszej Matki Królowej Polski, nad umiłowaną Ojczyzną i polskim narodem - zwrócił się do wiernych w trakcie kazania ks. Andrzej Rams, Proboszcza Parafii pw. Wszystkich Świętych.

Z okazji Majówki artyści z Ośrodka Kultury przygotowali:

• Koncert  Patriotyczny „To właśnie Polska” dostępny na stronie YouTube.
  • Utwór „Flaga” oraz Kujawiaka tańczonego z biało-czerwonymi girlandami dostępne na stronie YouTube.
  • Film instruktażowy z wykonania kotylionu narodowego dostępny na stronie YouTube.

W ramach tegorocznych obchodów na dzień 8 maja zaplanowano jeszcze 2. Bieg Konstytucji 3 Maja, który odbędzie się w Rydzowie.

Galeria zdjęć z uroczystości dostępna jest na stronie Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec.

• Złożenie kwiatów oraz zniczy przed Miejscem Pamięci w Chorzelowie. Przed idącymi w szeregu przez parking osobami z wieńcami biało-czerwonymi i zniczami, idzie chłopiec ze zniczem.
  • Wnętrzne kościoła w Chorzelowie. Uczestniczy mszy świętej siedząc w ławkach słuchają przemawiającego proboszcza.