Jesteś tutaj: Strona główna / Światowy Dzień Chorego i Seniora

Data powstania: 2024-02-15 13:15
Data modyfikacji: 2024-02-15 13:17
Wytworzył: Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec

Z okazji Światowego Dnia Chorego w sobotę (10.02) w Chorzelowie i w Książnicach odbyły się uroczyste spotkanie osób starszych, samotnych i tych, które borykają się z problemami zdrowotnymi.

Obchody Światowego Dnia Chorego to już tradycja, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń  Parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie oraz Ośrodka Kultury. Uroczystość w Chorzelowie rozpoczęła Msza Święta odprawioną przez Proboszcza Andrzeja Ramsa w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli do Ośrodka Kultury, gdzie na wszystkich czekał ciepły posiłek, a także występy artystyczne przygotowane przez grupę młodszą ZPiT „Chorzelowiacy”, a także Grupę Teatralno-Kabaretową „Senior Show” działającą przy Mieleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W swoich występach młodsi artyści nawiązywali do przyśpiewek i tańców ludowych, natomiast ich nieco starsi przyjaciele z „Senior Show” zaprezentowali program oparty na skeczach, monologach i utworach bliskich sercu każdego seniora. Przez cały czas trwała również degustacja wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Chorzelowa, Chrząstawa i Malinia.

Chciałem Wam serdecznie podziękować za to, że jesteście. Wdzięczny jestem zarówno Wam, że zaszczyciliście nas swoją obecnością jak i tym wszystkim, którzy zaangażowali się w dzisiejszą uroczystość: Księdzu Proboszczowi, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, artystom, opiekunom i kadrze Ośrodka Kultury. Czcigodni seniorzy chciałbym, abyście jak najdłużej, przekazywali tą swoją dobroć i doświadczenie, które nabyliście przez całe życie. Jesteście wzorem do naśladowania, bo jeśli ktoś byłby zły, to na pewno by go dziś z nami tu nie było. Życzę Wam wszystkiego najlepszego – zwrócił się do zebranych Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.

Dajecie świadectwo młodemu pokoleniu. Chociaż może patrzą Oni na to czasami z niechęcią, może różnią się poglądy, bo świat pędzi do przodu, to zawsze towarzyszy temu miłość i troska. Dla młodych jesteście największymi autorytetami, dlatego Wasze świadectwo, Wasza postawa  jest tak niezwykle ważna – powiedział obecny na wydarzeniu Fryderyk Kapinos, Poseł na Sejm RP.

Cieszymy się każdą i każdym z Was. Cieszymy się Waszą obecnością i Bogu jesteśmy wdzięczni za to wszystko co czynicie każdego dnia w swoich domach, w swoim sąsiedztwie i naszej Parafii – dodał Ks. Andrzej Rams.

Skrót filmowy z uroczystości w Chorzelowie dostępny na kanale YT SOKiS.

Na seniorów z Książnic również czekały atrakcje. Oprócz poczęstunku wystąpił dla nich ZPiT „Chorzelowiacy”. W wydarzeniu dofinansowanym ze środków funduszu sołeckiego wzięło udział liczne grono uczestników i zaproszonych gości, wśród których był min. Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, Wójt Józef Piątek, Zastępca Wójta Tomasz Ortyl i Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Cygan. Spotkanie było okazją nie tylko do integracji, ale również wzmacniania poczucia wspólnoty i wspierania osób starszych i chorych.

• Kilkadziesiąt osób siedzi przy stołach z poczęstunkiem w sali domu kultury.
  • Wójt Józef Piątek przemawia przez mikrofon, obok niego poseł Fryderyk Kapinos, proboszcz Andrzej Rams
  • Kilka osób na scenie przygotowuje się do występu
  • Kilkanaście dzieci w strojach ludowych stoi na scenie.
  • Kilkanaście dziewczyn w strojach ludowych śpiewa przed osobami siedzącymi przy stołach
  • Kilka osób, w tym wójt Józef Piątek, siedzi przy stole i ogląda występ