Jesteś tutaj: Strona główna / Ważne zmiany w gospodarce odpadami

Ważne zmiany w gospodarce odpadami

Data powstania: 2019-12-06 11:39
Data modyfikacji: 2019-12-06 11:41
Wytworzył: Mirosław Serafin - Kierownik Referatu Środowiska i Gospodarki Przestrzennej

Obowiązująca w Gminie Mielec umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wygasa 31 grudnia bieżącego roku. Już we wrześniu uruchomione zostało postepowanie przetargowe w celu wyłonienia firmy, która na terenie Gminy Mielec w 2020 roku będzie odbierać odpady. Niestety postępowanie przetargowe zostało unieważnione, żadna z firm nie zdecydowała się na złożenie oferty. Przyczyniły się do tego najprawdopodobniej zmiany przepisów jakie weszły w życie z dniem 6 września 2019 roku, które min. zmieniły zasady przeprowadzania przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci. W drugim postępowaniu przetargowym jedyna złożona przez konsorcjum firm z liderem MPGK Mielec oferta obejmująca „Świadczenie usługi odbioru i zagospodarowania odpadów z terenu Gminy Mielec w okresie od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 roku” wyniosła 2 947 468,50 zł brutto. Kwota ta jest wyższa, niż roczne wpływy z opłat ponoszonych przez mieszkańców przy obowiązujących stawkach.

Istotną dla mieszkańców zmianą w gospodarce odpadami jest obowiązek segregacji. Mieszkańcy, którzy nie segregują śmieci, zapłacą za ich odbiór co najmniej dwa razy więcej. Jeżeli właściciele nieruchomości nie będą selektywnie zbierać śmieci, to firma nie odbierze od nich odpadów i powiadomi o tym fakcie Gminę. Na niższe opłaty śmieciowe będą mogły liczyć osoby, które posiadają przydomowe kompostowniki i zadeklarują kompostowanie bioodpadów. Jeżeli okaże się, że mimo deklaracji odpady nie są kompostowane właściciel nieruchomości straci prawo do ulgi.

W związku z powyższym jeszcze w tym roku Rada Gminy podejmie stosowne uchwały, które dostosują gminne regulacje do zmienionych przepisów. Zmianie ulegną nie tylko stawki ale i  zasady ponoszenia opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Sytuacja w regionie pokazuje, że problem z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów mają wszystkie samorządy. Rozstrzygnięte i w większości przypadków unieważnione przetargi w innych gminach powiatu mieleckiego pokazują, że ceny zaproponowane przez operatorów są nawet dwukrotnie wyższe niż w roku poprzednim. Wpływ na to mają głównie problemy firm z  zagospodarowaniem śmieci przez Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Kolejnymi czynnikami wzrostu cen są rosnące ceny prądu, opłat środowiskowych, wzrost płacy minimalnej i problemy związane z zakazem składowaniem odpadów. Według nowych regulacji firma odbierająca śmieci będzie mogła wozić je do instalacji w całej Polsce, jednak koszt transportu do odległych instalacji może mieć wpływ na wzrost kosztów odbioru śmieci.

Jakość oraz ilość oddawanych przez naszych mieszkańców śmieci w znaczny sposób wpływa na cenę odbioru i zagospodarowania odpadów. Apelujemy,  o zwrócenie szczególnej uwagi na segregację odpadów w naszych domach. Jest to bardzo istotny element kształtujący osiągnięcie narzuconych na Gminę poziomów recyklingu. Właściwa segregacja, kompostowanie bioodpadów i ograniczanie ilości oddawanych odpadów zmieszanych będzie mieć istotny wpływ na kwotę jaka Gmina zapłaci firmie odbierającej odpady, co w konsekwencji będzie miało przełożenie na opłaty ponoszone przez mieszkańców.

Prezentacja "Gospodarka odpadami komunalnymi na terenie Gminy Mielec od 2020 roku" (format PDF)

• Wywóz odpadów komunalnych