Jesteś tutaj: Strona główna / Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w sprawie ASF w Powiecie Mieleckim

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w sprawie ASF w Powiecie Mieleckim

Data powstania: 2023-12-07 14:04
Data modyfikacji: 2023-12-07 14:07
Wytworzył: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu informuje, że z dniu 29 listopada 2023 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2023/2708 z dnia 28 listopada 2023 r. zmieniające załączniki I i II do Rozporządzenia Wykonawczego (UE) 2023/594 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Zmiany regionalizacji dotyczą między innymi powiatu mieleckiego.

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem od 30 listopada 2023 r. gminy Wadowice Górne i Radomyśl Wielki znalazły się w obszarze objętym ograniczeniami I (strefa niebieska), pozostała część powiatu nadal znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami II (strefa różowa).

W obszarze objętym ograniczeniami I nic jest wymagane uzyskanie pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie świń do rzeźni lub innego gospodarstwa. Natomiast przed sprzedażą świnie muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weteiynarii na podstawie badania klinicznego świń przeprowadzonego nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem świń.

Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu pragnie przypomnieć, że w dalszym ciągu niezależnie od obszaru wszystkie gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną na terenie powiatu mieleckiego muszą mieć zachowywane wymogi bioasekuracji.

Ponadto na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii również można znaleźć przydatne informacje dotyczące aktualnej sytuacji ASF w kraju oraz obowiązujących przepisów prawnych.