Trwająca rozbudowa infrastruktury kanalizacyjnej oraz zaostrzające się przepisy krajowe i unijne w zakresie ochrony środowiska zmuszają Gminy do przeprowadzenia w najbliższym czasie kontroli wszystkich nieruchomości wyposażonych w szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. W przypadku gospodarstw na terenie miejscowości gdzie kanalizacja została już wybudowana, szamba nie powinny być już eksploatowane, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej stanowi obowiązek właścicieli nieruchomości.
Przypominamy, że wywóz nieczystości ciekłych zgromadzonych w zbiornikach bezodpływowych (szambo) i osadów z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinien być realizowany w sposób systematyczny, określony szczegółowo w Regulaminie utrzymania czystości i porządku obowiązującym na terenie Gminy Mielec tj.:
„1. Częstotliwość wywozu nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych powinna być adekwatna do ilości wody pobranej na cele bytowe i pojemności zbiornika, nie dopuszczając do przepełnienia i przelania się nieczystości na powierzchnię oraz przenikania nieczystości do gruntu, jednak nie rzadsza niż raz na pół roku.
2.Częstotliwość wywozu nieczystości ciekłych z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinna być nie rzadziej niż raz na rok, chyba że z instrukcji eksploatacji oczyszczalni wynika inaczej.”
Właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są zobowiązani do posiadania umowy z przedsiębiorcą i okazania jej wraz z dowodami opłat podczas kontroli (rachunki, faktury). Posiadane i przedstawiane podczas kontroli rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba. Usługi wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Niedopuszczalne jest, by ścieki z budynków mieszkalnych były wylewane do rowu, na pole, podwórko lub gromadzone razem z gnojowicą i wylewane na grunty rolne. Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023 r., poz. 1469), kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 - podlega karze grzywny do 5 000 zł.