Jesteś tutaj: Strona główna / Najładniejsze kanarki, papugi i gołąbki

Najładniejsze kanarki, papugi i gołąbki

Data powstania: 2022-10-18 13:27
Data modyfikacji: 2022-10-18 13:31
Wytworzył: Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec

W weekend (14-16.10) w chorzelowskim Ośrodku Kultury odbyły się XXV Mistrzostwa Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Zmaganiom towarzyszyła wystawa, podczas której odwiedzający mogli zobaczyć w jednym miejscu wiele okazów i rodzajów kanarków, papug i gołębi.

Na wystawie publiczność mogła podziwiać ponad 320 ptaków, z których 278 zostało poddanych ocenie przez sędziego Polskiej Federacji Ornitologicznej Jana Kamińskiego oraz sędziego Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych Roberta Rosińskiego. Dokładnie 20 hodowców zaprezentowało m.in. kanarki kolorowe, kanarki kształtne, gołąbki ozdobne, papugi Australii, papugi Afryki i Ameryki Południowej oraz drobną egzotykę, rywalizującą ze sobą w różnych kategoriach.

Zwieńczeniem Mistrzostw była ceremonia dekoracji, którą wspólnie poprowadzili Dyrektor SOKiS Damian Małek, Prezes MSHKiPE Paweł Zygmont oraz Wiceprezes Marek Lewicki. Pamiątkowe puchary, medale i dyplomy z rąk Józefa Piątka, Wójta Gminy Mielec oraz Bogdana Cygana, Przewodniczącego Rady Gminy Mielec odebrali hodowcy, których ptaki uzyskały największą ilość punktów w danej kategorii i klasie.

Dziś wszyscy możemy podziwiać pracę ludzi, którzy bardzo mocno angażują się w hodowlę ptaków egzotycznych. Cieszymy się, że w Gminie Mielec dzięki wam możemy obserwować niezwykle piękne okazy. Jest to hobby, które raczej nie przynosi dochodu, a wymaga ogromu pracy. Bardzo serdecznie chciałbym wam podziękować, bo to już piąta edycja mistrzostw organizowanych w tym Ośrodku Kultury. Na ręce Pana Prezesa oraz wszystkich osób działających w Stowarzyszeniu, chciałbym złożyć gratulacje oraz przekazać słowa wdzięczności za tą wyjątkową możliwość obcowania z egzotyczną przyrodą – powiedział w trakcie dekoracji Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.

To miłe dla oka i przyjemne dla ucha z czym mamy tu dzisiaj do czynienia. Ludzi z takim zapałem naprawdę jest niewiele. Hodowla ptaków egzotycznych to pewien bakcyl, który wciąga i który przynosi niezapomniane wrażenia dla waszych rodzin, bliskich oraz nas wszystkich. Zobaczyć tyle pięknych i zróżnicowanych ptaków oraz usłyszeć ich śpiew to naprawdę wyjątkowe przeżycie. Składam wielkie podziękowania, za to, że dzięki wam możemy być uczestnikami takiego muzycznego i barwnego widowiska – dodał Bogdan Cygan, Przewodniczący Rady Gminy Mielec.

–  Po raz kolejny mogliśmy się spotkać w Samorządowym Ośrodku Kultury w Chorzelowie za co bardzo serdecznie chciałbym podziękować Panu Wójtowi oraz Panu Dyrektorowi. Jak zawsze dla mnie i dla naszych hodowców są to wyjątkowe chwile i wyjątkowe mistrzostwa. W tym roku sama tylko ocena ptaków, która odbywała się w piątek, trwała od godziny dziewiątej do godziny dziewiętnastej.  To cały dzień naprawdę ciężkiej pracy. Podziwiam sędziów za to, że mają tą wytrwałość i smykałkę, do tego żeby dokonać merytorycznej i sprawiedliwiej oceny. Jeśli chodzi o nasze Stowarzyszenie to mam nadzieję, że nowy zarząd który zostanie wybrany, będzie miał tak samo szeroko otwarte drzwi i będzie tak miło witany zarówno w Urzędzie Gminy jaki i Ośrodku Kultury. Chciałbym żeby ta organizacja się dalej rozwijała i żeby zrzeszała jeszcze większą liczbę hodowców. Chciałbym, żeby szczepiła szczególnie wśród młodzieży ten bakcyl do posiadania zwierząt i do opieki nad nimi, bo nic nie rozwija tak bardzo jak to poczucie obowiązku i ochota do tego, żeby coś posiadać i czuć się za to odpowiedzialnym – powiedział Paweł Zygmont, Prezes MSHKiPE.

Na stronie SOKiS dostępna jest klasyfikacja końcowa mistrzostw oraz galeria zdjęć.