^ do góry

Jesteś tutaj: Strona główna / Prezentacja publikacji „Gmina Mielec” – Wola Mielecka
pobierz pdfa z artykułem
pobierz pdfa z artykułem
wydrukuj

Prezentacja publikacji „Gmina Mielec” – Wola Mielecka

Data powstania: 2021-05-07 12:46
Data modyfikacji: 2021-05-07 12:47
Wytworzył: Urząd Gminy Mielec

W naszych prezentacjach miejscowości z gminy Mielec powoli zbliżamy się do końca. Jako przedostatnia zaprezentuje się dziś Wola Mielecka. Zapraszamy do lektury.

 

WOLA MIELECKA

Drugie pod względem ludności sołectwo w gminie. Leży w jej zachodniej części, przy drodze wojewódzkiej 984DW i drodze powiatowej 1 152R (Borowa-Przecław). Ma powierzchnię 985 ha i około 2140 mieszkańców (31 XII 2018 r. – 2142), czyli znacznie więcej od najmniejszych miast w Polsce. Dla odróżnienia większych części wsi nazwano je: Józefówek, Stara Wieś, Trześniaki i Zaolzie. Dobre klasy gleby (II-IV) sprzyjają prowadzeniu 484 gospodarstw rolnych (GM, stan na 31 XII 2019 r.) Równocześnie funkcjonuje 125 podmiotów gospodarczych osób fizycznych (wg CEIDG, stan na 9 VI 2020 r.) We współczesnym pejzażu miejscowości wyróżniają się: kościół parafialny i plebania, kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny, Zespół Szkół im. Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, Filia Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie oraz stadion LKS Start ze sztucznym oświetleniem.

Parafia, szkoła, OSP, Filia SOKiS, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich i klub sportowy są też organizatorami życia społecznego. Miłośnicy historii nie znajdą już śladów po dworze i folwarkach. Przetrwały natomiast przydrożne krzyże - wymowne dowody pobożności dawnych mieszkańców Woli Mieleckiej.

Odkryte przez archeologów ślady pobytu człowieka w neolicie, epoce brązu i epoce żelaza świadczą, że warunki na opisywanym terenie były sprzyjające dla osadnictwa.

Pierwsza wzmianka pisana o Woli Mieleckiej (Długiej Woli, Woli Lasockiej) pochodzi z 1405 r. Powstała z połączenie dwóch wiosek – Lasocic i Borzyszowic. Historycy przypuszczają, że owe wioski mogły powstać w XIII, a nawet w XII w. Od XIV w. były własnością mieleckich Gryfitów. W wyniku podziału majątku w 1548 r. Długą Wolę, czyli późniejszą Wolę Mielecka, otrzymał Jan Mielecki – wojewoda podolski i marszałek wielki koronny. Następnymi właścicielami byli: Mikołaj Mielecki – syna Jana, wojewoda podolski i hetman wielki koronny, Zofia Mielecka – córka Mikołaja, żona księcia Siemiona Olelkowicza-Słuckiego, a po jego śmierci – Jana Karola Chodkiewicza – hetmana wielkiego litewskiego. W 1608 r. Chodkiewiczowie sprzedali m.in. Wolę Mielecką Janowi Zbigniewowi Ossolińskiemu i od tego czasu wieś pozostawała w rękach Ossolińskich. Hrabia Józef Maksymilian, urodzony w 1748 r. w Woli Mieleckiej, historyk literatury, pisarz i polityk, w 1816 r. ufundował bibliotekę we Lwowie nazwaną Zakładem Narodowym im. Ossolińskich i na jej utrzymywanie zapisał m.in. dochody z rodzinnej wsi. Nie ominęła jej rabacja chłopska w 1846 r. i pozostawiła

wiele zniszczeń. Uwłaszczenie chłopów w 1848 r. zmieniło dotychczasowe relacje dworu i wsi. Przy Ossolińskich pozostał jednak dwór i spory jeszcze majątek dworski.

W czasie powstania styczniowego 1863 r. kilku młodych mieszkańców Woli uczestniczyło w walkach oddziałów wysłanych na pomoc powstańcom w zaborze rosyjskim. W 1860 r. zorganizowano szkołę w prowizorycznych warunkach, a w 1884 r. podjęto starania o budowę oddzielnego budynku szkolnego. W tym czasie dwór i majątek dworski objął Józef Rydel.

W 1898 r. założono Ochotniczą Straż Pożarną. Od 1899 r. budowano wał przeciwpowodziowy przy Wisłoce. W 1903 r. zbudowano kaplicę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Rozwój wsi zahamowała I wojna światowa, a walki frontowe w latach 1914-1915 r. zniszczyły wiele gospodarstw. Grupa młodych została wcielona do austriackiego wojska. Byli też ochotnicy do Legionów Polskich, a później Wojska Polskiego.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę odbudowywano gospodarstwa i rozwijano różne formy aktywności społecznej. Odrodziła się OSP, w prywatnym domu urządzono świetlicę, powstało Koło Gospodyń Wiejskich (1930 r.). W 1931 r. zbudowano szkołę na terenie przekazanym przez Józefa Rydla.

Od 1933 r. Wola Mielecka weszła w skład gminy zbiorowej Mielec wieś. W 1934 r. wielka powódź spowodowała duże zniszczenia. W 1936 r. Józef Rydel sprzedał dwór i majątek dworski hr. Dylągowi, a ten Janowi Koziarze. Czarnymi kartami w historii wsi zapisały się II wojna światowa i okupacja hitlerowska. Finałem tych nieszczęść była przymusowa ewakuacja ludności jesienią 1944 r. i spalenie lub zniszczenie wielu obiektów i gospodarstw, w tym dworu i szkoły, w czasie walk frontowych.

Po odejściu frontu na zachód w zimie 1945 r. przystąpiono do odbudowy wsi. Wznowiono naukę szkolną, początkowo w domu prywatnym i baraku. Kolejny raz odrodziły się organizacje społeczne, m.in. OSP i KGW oraz założono Ludowy Zespół Sportowy (później LKS Start). Na części gruntów podworskich zbudowano w 1949 r. boisko do piłki nożnej, ale kilka lat później teren ten przeznaczono dla osób przesiedlonych z Trześni w związku z rozbudową mieleckiego lotniska. W latach 50. Przeprowadzono elektryfikację, a w 1959 r. oddano do użytku nowy budynek szkolny. Po zmianie podziału administracyjnego państwa w 1954 r. Wola Mielecka znalazła się w granicach Gromady Podleszany. Poczynając od lat 50. coraz więcej mieszkańców Woli Mieleckiej dojeżdżało do pracy w Mielcu, ale nie rezygnowano z prowadzenia gospodarstw. Widocznym efektem pracy chłoporobotnika był wzrost zamożności, nowe budownictwo i unowocześniane gospodarstwa.

10 XII 1967 r. w szkole odbyła się uroczystość z okazji 150-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Na program złożyły się m.in.: odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej J. M. Ossolińskiemu na budynku szkoły oraz sesja popularnonaukowa przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej i miejscowych regionalistów. W latach 1965-1967 zbudowane zostało drugie boisko do piłki nożnej.

Od 1970 r. działało Kółko Rolnicze. Po reformie podziału administracyjnego w 1973 r. Wola Mielecka weszła w skład gminy Mielec. W 1976 r. rozbudowano szkołę. W 1983 r. oddano do użytku nowy Dom Strażaka. Z tej okazji wręczono sztandar miejscowej OSP oraz odznaczono go Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Pośrednim skutkiem kryzysu gospodarczego w latach 80. było sprzedanie w 1986 r. majątku Kółka Rolniczego prywatnemu przedsiębiorcy. Po zmianach ustrojowych po 1989 r. wykonano szereg inwestycji, które znacznie unowocześniły funkcjonowanie miejscowości. W latach 90. zbudowano sieć gazową. W 1995 r. uruchomiono nową Stację Uzdatniania Wody w Rzędzianowicach, m.in. dla odbiorców wody w Woli Mieleckiej, a w następnym roku przeprowadzono gazyfikację wsi Kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Kamienny krzyż oraz oddano do użytku szkolną salę gimnastyczną. 2 V 1999 r. zorganizowano uroczystości 100-lecia OSP, w czasie których poświęcono nowy sztandaru i udekorowano go Złotym Znakiem Związku. Od roku szkolnego 1999/2000 rozpoczęło działalność gimnazjum. Podniosłą uroczystością było nadanie Zespołowi Szkół imienia Józefa Maksymiliana Ossolińskiego (2000 r.). Kolejnymi nowościami były: rozbudowa Domu Strażaka i przeznaczenie dobudowanej części na Przychodnię Lekarską (2003 r.) oraz rozpoczęcie wydawania gazety „Wolomielczanin” (2005 r.)

W 2007 r. zakończono budowę kaplicy i odprawiono w niej pierwszą pasterkę. 1 I 2009 r. biskup tarnowski Wiktor Skworc erygował parafię rzymskokatolicką pw. Opatrzności Bożej w Woli Mieleckiej. Od 2010 r. rozpoczęto budowę kościoła, a od 2011 r. organizację festynów parafialnych „Opatrzność świętą wychwalajmy”. Także w 2011 r. Rada Gminna podjęła uchwałę o przekazaniu Domu Strażaka na filię Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie, a dla OSP wydzielono część pomieszczeń.

Kłopoty z wylewami Wisłoki sprawiły, że wykonanie w 2012 r. obwałowań Wisłoki, m.in. w Woli Mieleckiej, przyjęto z ulgą. 15 X 2015 r. powstało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich. W 2015 r. zakończono kanalizację wsi. Wzruszającym wydarzeniem 24 XII 2019 r. było wejście do budowanego nowego kościoła parafialnego i celebra pierwszej Mszy Świętej pod przewodnictwem księdza - rodaka dr. Piotra Bajora z Kongregacji Edukacji Katolickiej w Watykanie.

Wprawdzie pandemia choroby COVID 19 spowolniła w 2020 r. inwestycje, ale nie przeszkodziła w oddaniu do użytku zespołu boisk i urządzeń sportowo-rekreacyjnych przy Zespole Szkół w Woli Mieleckiej.

 

Tekst pochodzi z książki „Gmina Mielec”, którą można wypożyczać w gminnych bibliotekach oraz bezpłatnie odebrać w Urzędzie Gminy Mielec. Ilość egzemplarzy jest ograniczona. Publikacja w wersji PDF jest również do pobrania na stronie Urzędu Gminy Mielec.

 
Autor: Pezda Łukasz
 
Ilość wyświetleń: 908



 

Galeria zdjęć:


  • Widok z lotu ptaka na Wolę Mielecką. Przez środek miejscowości przebiega droga asfaltowa. Po obu stronach drogi domy jednorodzinne, drzewa. W tle pola uprawne
  • Widok z lotu ptaka na Wolę Mielecką. Przez środek miejscowości przebiega droga asfaltowa. Po obu stronach drogi domy jednorodzinne i budynki handlowo-usługowe. W tle pola uprawne
  • Widok z lotu ptaka na Wolę Mielecką. Od głównej drogi Woli Mieleckiej biegnie od skrzyżowania pod kątem prostym droga asfaltowa. Po obu stronach drogi domy jednorodzinne. Po lewej stronei drogi budynek kościoła oraz szkoły. W tle pola uprawne
  • Widok z lotu ptaka na Wolę Mielecką. Na pierwszym planie las. Od lasu przez środek miejscowości przebiega droga asfaltowa. Po obu stronach drogi domy jednorodzinne, drzewa. W tle pola uprawne




  • informacje dla rolników
  • BIP
  • EPUAP
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Obsługa Osób Niesłyszących
  • podział gminy mielec na obwody i okręgi wyborcze
  • inwestycje i turystyka
  • Strategiczne Dokumenty dla Gminy Mielec
  • gospodarka komunalna
  • antykorupcja
  • przez internet do kariery
  • Informacja o bezdomnych zwierzętach
  • Ochrona danych osobowych
  • Biznes.gov.pl
  • Rozwijamy kompetencje cyfrowe
  • „Pozbądź się smogu w Gminie Mielec (kotły gazowe i ogrzewane biomasą”
  • Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER
  • Dostępność Plus
  • Ochrona powietrza
  • Dostępna szkoła
  • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
  • Granty PPGR
  • Uniwersytet Samorządności
  • Efektywność energetyczna budynków
  • Cyberbezpieczeństwo
  • Konkurs fotograficzny
  • Rządowy Program Odbudowy Zabytków
Oficjalny serwis internetowy Gminy Mielec
Copyright © 2024 Gmina Mielec
Administracja: Łukasz Pezda

Polityka Prywatności
Deklaracja dostępności
Projekt i wykonanie HSI.pl