Jesteś tutaj: Strona główna / Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w Banku!

Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w Banku!

Data powstania: 2017-01-02 13:17
Data modyfikacji: 2017-01-02 13:30
Wytworzył: Łukasz Pezda

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE został stworzony dla ochrony osób, które utraciły swoje dokumenty tożsamości (dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy i wiele innych, w tym także karty płatnicze i dowody rejestracyjne).

Każdego dnia zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym dokumentem!

Tylko w 2008 r. Policja zanotowała ponad 19 tysięcy przypadków posługiwania się dokumentami innej osoby i ponad 30 tysięcy przypadków podrabiania dokumentów tożsamości.

Wyłudzanie kredytów, zakładanie fikcyjnych firm, wynajem nieruchomości w celu kradzieży wyposażenia czy nielegalnego podnajmu, oszustwa w hotelach albo kradzieże wypożyczanych samochodów to tylko kilka przykładów z możliwych sposobów wykorzystania kradzionych czy zagubionych dokumentów tożsamości! Wszystko to odbywa się w imieniu niewinnej osoby, która często dopiero po wielu miesiącach, czy nawet latach dowiaduje się o tym np. poprzez wezwanie do zapłaty, czy wezwanie do stawienia się w prokuraturze...

Jak przeciwdziałać przykrym konsekwencjom utraty dokumentów?

Wystarczy zgłosić się do swojego banku (lub do dowolnego, który wdrożył usługę zastrzegania dokumentów także przez osoby, które nie są klientami żadnego banku aktualna lista tych banków znajduje się na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl) i zastrzec numery seryjne utraconych dokumentów. Informacje są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu (m.in. do Poczty Polskiej, operatorów telefonii komórkowej, czy agencji pośrednictwa nieruchomościami)!

Należy zastrzegać wszystkie wymienione poniżej utracone dokumenty:

• dowód osobisty,
  • paszport,
  • prawo jazdy,
  • książeczka marynarska,
  • książeczka wojskowa,
  • karty pobytu,
  • karty płatnicze,
  • dowody rejestracyjne.

Plakat informujący o systemie Dokumenty Zastrzeżone

System Zastrzegania Kart

System uruchomiony 1 stycznia 2014 r. przez Związek Banków Polskich. To narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatnicznych.

Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (+48) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę.

Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym ponoszonym kosztem dla użytkownika (posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.

Plakat informujący o Systemie Zastrzegania Kart