Jesteś tutaj: Strona główna / Zakończenie budowy kanalizacji w Woli Chorzelowskiej

Zakończenie budowy kanalizacji w Woli Chorzelowskiej

Data powstania: 2022-08-14 10:23
Data modyfikacji: 2022-08-14 10:28
Wytworzył: Urząd Gminy Mielec

12 sierpnia 2022 roku w Woli Chorzelowskiej odbyło się oficjalne zakończenie budowy kanalizacji dla miejscowości Wola Chorzelowska. Oddana inwestycja umożliwi podłączenie się do sieci około 121 obiektom mieszkalnym.

Prace nad budową kanalizacji rozpoczęto w 2020 roku i pomimo dynamicznej sytuacji związanej z rozwojem epidemii koronawirusa zakończono bez opóźnień w lipcu tego roku.

Witając obecnych na spotkanie gości, Wójt Józef Piątek powiedział, że Wola Chorzelowska to piękna malownicza miejscowość którą zamieszkuje dziś blisko 500 osób. Dynamicznie rozwijająca się zabudowa mieszkaniowa, potężne centrum rekracyjno-sportowe spowodowało, że pozyskaliśmy środki i podjęliśmy decyzję o budowie kanalizacji dla tej miejscowości. Długo oczekiwana inwestycja o wartości 4 098 483,00 złotych, realizowana była przez Przedsiębiorstwo Budowlane "BUDOMONT’’ z Rzeszowa.

W ramach zadania wykonano sieć kanalizacji grawitacyjno–tłocznej oraz kanalizacji sanitarnej wysokociśnieniowej o długości ponad 12 km i powstało 170 przydomowych przepompowni ścieków. Zadanie było współfinansowane w kwocie 2 012 292,00 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Oddanie do użytku kanalizacji w Woli Chorzelowskiej to kontynuacja realizaownych konsekwentnie od 2015 roku działań. Przez ten czas wybudowano kanalizację w Woli Mieleckiej i Rzędzianowicach, w Podleszanach (I i II etap) i Książnicach. W samych Podleszanach budowa kanalizacji (dwa etapy za nami, a przed nami III etap) kosztowała ponad 11 mln zł. W przeciągu zaledwie czterech lat wybudowaliśmy ponad 40 km nowej sieci kanalizacyjnej.

Ale to nie koniec, ponieważ planowane są kolejne, duże inwestycje w wodę i kanalizację. W lipcu tego roku Wójt Józef Piątek podpisał kolejną umowę na realizację  dużego zadania inwestycyjnego pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Mielec”, które obejmuje budowę zbiornika wody czystej w stacji uzdatniania wody w Rzędzianowicach oraz uzbrojenie 2 nowych studni głębinowych. Rozpocznie się również kolejny etap budowy  kanalizacji w miejscowości Podleszany. Wartość inwestycji to 11 917 704,43 złotych, a wykonawcą będzie firma, która budowała kanalizację w Woli Chorzelowskie  tj.  „BUDOMONT’’ z Rzeszowa. Inwestycja jest współfinansowana w kwocie 6 650 000,00 złotych ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Obecnie trwają też prace przy budowie kanalizacji w innych miejscowościach Gminy Mielec. We wrześniu planowane jest przedterminowe zakończenie realizacji zadania pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w Bożej Woli” i jeszcze w tym roku mieszkańcom udostępnione zostanie 3,5 km infrastruktury kanalizacyjnej. Wartość zadania to 1 821 404,84 złotych.

Trwają też prace przy budowie kanalizacji w miejscowości Goleszów. Tam w ramach zadania pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w Goleszowie” powstaje sieć kanalizacji grawitacyjno–tłocznej o długości 8,7 km wraz z posadowieniem 6 przepompowni. Wartość zadania 4 049 369,67 złotych. Na budowę kanalizacji w Goleszowie i Bożej Woli gmina pozyskała środki zewnętrzne w kwocie 5 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Na tym nie koniec inwestycji w kanalizację. Gmina Mielec w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pozyskała kolejne 8 mln zł na dokończenie budowy kanalizacji w Podleszanach oraz Książnicach (Wólka Książnicka)

Zakończenie powyższych inwestycji spowoduje, że obszar gminy będzie skanalizowany na poziomie  90%.  Kwota którą Gmina Mielec przeznaczyła na kanalizację w ostatnich latach to ponad 35 mln zł.

Warto również nadmienić, że w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład dla terenów popegeerowskich w Woli Chorzelowskiej Gmina Mielec pozyskała kolejne środki 1,9 mln zł na uzbrojenie w wodę i kanalizację działek, które zamierzamy przeznaczyć do sprzedaży w najbliższym czasie.

Na koniec Wójt Józef Piątek podziękował wszystkim, którzy dzięki swojej pracy konsekwentnie realizują założone cele, a szczególnie swojemu Zastępcy Tomaszowi Ortylowi, pracownikom Referatu Inwestycji Gminy Mielec oraz tym, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie środków zewnętrznych na finansowanie tak ogromnych inwestycji.

Autor: Kwaśnik Joanna

• 9 osób stoi pod zielonym namiotem ustawiony na kostce brukowej przed budynkiem. Na trawie stoi mównica a za nią wójt Józef Piątek przemawia do mikrofonów
  • 11 osób stoi na zewnątrz, na trawie i pozuje do zdjęcia. W tle drzewa