Jesteś tutaj: Strona główna / Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Data powstania: 2021-01-29 10:23
Data modyfikacji: 2021-01-29 10:44
Wytworzył: Łukasz Pezda

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Już od 1 kwietnia! Wejdź na spis.gov.pl i spisz się! Liczymy się dla Polski!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 prowadzony jest od 1 kwietnia 2021 r. i potrwa do 30 września 2021 r.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest OBOWIĄZKOWY i w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. Obowiązkiem spisowym objęte są:

• osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:

• urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej,
  • urzędy wojewódzkie,
  • urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.

Lista miejsc, gdzie można dokonać samospisu dostępna jest na stronie "Jak można się spisać?".

W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest realizowany następującymi metodami

• obowiązkowo:
    • metodą samospisu internetowego (CAWI)
  • uzupełniająco:
    • metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
    • metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

Przydatne informacje:

Gminne Biuro Spisowe w Gminie Mielec

Urząd Gminy Mielec
ul. Głowackiego 5
39-300 Mielec

Skład GBS:

• Józef Piątek - Gminny Komisarz Spisowy,
  • Bożena Mazur - Zastępca Gminnego Komisarza Spisowego,
  • Łukasz Pezda - Koordynator GBS,
  • Joanna Kwaśnik - członek GBS,
  • Ewelina Gawryś - członek GBS.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Wejdź na spis.gov.pl i spisz się! Spis trwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Spis powszechny to: Obowiązkowe badanie realizowane raz na 10 lat przez Główny Urząd Statystyczny. Ustawowa gwarancja ochrony Twoich danych. Nowoczesna i bezpieczna formuła spisu on-line. Pamiętaj, że udział w spisie to Twój obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Wejdź na spis.gov.pl i bądź na bieżąco.